Botox– tak brzmi najbardziej rozpowszechniona nazwa handlowa toksyny botulinowej. Botulina jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek czoła, okolic brwi i tzw. kurzych łapek, a rzadziej w okolicach ust, brody i szyi . Niewiele osób jednak wie, że toksyna botulinowa oferowana na rynku pod nazwami handlowymi Botox ( TM) czy Dysport (TM) ma znacznie szersze zastosowanie miedzy innymi w leczeniu przyczyn bólów migrenowych, nadpotliwości, czy bruksizmu.
Toksyna botulinowa jest neuromodulatorem. Powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami, a mięśniami. Podanie adekwatnie dopasowanej dawki toksyny w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia powoduje ograniczenie jego aktywności. Rozluźnienie mięśni daje efekt pogodniejszej twarzy, a istniejące zmarszczki mimiczne spłycają się. Takie zabiegi mają również działanie profilaktyczne, ponieważ oduczymy się używać mięśni „marszczących”.
Efekt kosmetyczny stosowania Botoksu uzyskuje się po dwóch dniach od zabiegu. Botoks działa od 5 do 6 miesięcy. Zabiegom tym można się jednak poddawać maksymalnie od dwu do trzech razy w ciągu roku, w odstępach od czterech do do sześciu miesięcy.
Zabieg szczególnie polecany w przypadku występowania:
Efekty zabiegu:
Czas oczekiwania na widoczny efekt:
Zamierzony efekt zabiegu uzyskamy po 10-14 dniach. Natomiast do powrotu przekazywania impulsów do mięśnia, czyli odwrócenie działania botoksu dochodzi etapowo po około 3-6 miesiącach. Zabiegi po tym okresie można powtórzyć.
Częstotliwość przeprowadzania zabiegu:
Zgodnie z zaleceniami lekarza lub nie wcześniej niż po 6 miesiącach
Przeciwwskazania do zabiegu: