Synergiczne połączenie tych kwasów ma za zadanie rozluźnić połączenia między korneocytami, usunąć martwy naskórek oraz doprowadzić do kontrolowanego uszkodzenia naskórka. Działanie to doprowadza do odbudowy kolejnych warstw skóry, dzięki czemu możemy znacznie spłycić istniejące bruzdy, zmarszczki oraz blizny potrądzikowe; zniwelować przebarwienia i wyrównać koloryt skóry. Zabieg hamuje aktywność bakterii zarówno tlenowych jak i beztlenowych odpowiedzialnych za powstawanie trądziku oraz reguluje wydzielanie sebum, przez co stanowi skuteczną terapię w leczeniu trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego również w przypadku stanów zapalnych.
Zabieg peelingu polega na zastosowaniu jedej lub kilku substancji złuszczających w celu wywołania kontrolowanego uszkodzenia naskórka. Ma ono na celu usunięcie uszkodzonych i martwych komórek naskórka oraz przyspieszenie procesu regeneracji skóry. Zostaje pobudzona produkcja włókien kolagenowych i elastyny oraz wzrost nowych komórek skóry.
Kwas azelainowy (KA)jest naturalnie występującym nasyconym 9-węglowym kwasem dwukarboksylowym. Odznacza się działaniem przeciwbakteryjnym zarówno w stosunku do bakterii beztlenowych jak i tlenowych. Kwas azelainowy wykazuje też znaczny wpływ na keratynocyty i proces keratynizacji (rogowacenia naskórka). Wykazuje również działanie przeciwzaskórnikowe, tak bardzo istotne w leczeniu zmian trądzikowych, przeciwzapalne – wpływa na wolne rodniki, które są silnymi mediatorami procesów zapalnych. Kwas azelainowy skutecznie hamuje enzym tyrozynazy w procesie melanogenezy dzięki czemu zmniejsza powstawanie przebarwień i rozjaśnia już istniejące.
Kwas salicylowyjest beta-hydroksykwasem o właściwościach keratolitycznych i komedolitycznych. Zmniejsza spójność kornecytów, złuszcza martwe i uszkodzone komórki oraz wywołuje kontrolowane uszkodzenia kolejnych warstw w celu pobudzenia procesu odnowy. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu oprócz tego, że złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, ma także zdolności przenikania przez warstwę łojową(sebum) i wnikania w głąb porów, a także wnikania w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Dzięki temu przyczynia się do odblokowania porów, a co za tym idzie zapobiegania tworzeniu wszelkich wyprysków oraz pomaga likwidować tzn. „zaskórniki”. Z tego względu zabieg polecany jest dla cery suchych z problemami zanieczyszczonych porów, zwłaszcza tzw. linii T, bowiem nie ma on właściwości wysuszających. Pozwala również zniwelować drobne linie i zmarszczki. Zmniejsza przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu: